Hladnije vreme je period kada su zastupljene prehlade, upale grla, a i grip će uskoro uzeti maha. Mališani, deca vrtićkog uzrasta, su posebno ugrožena i to najčešće ona od druge do pete godine kada su podložnija čestom razboljevanju.
To je uzrast kada su dovoljno veliki da pokažu kakve tegobe imaju, ali ujedno i dalje burno reaguju na sve promene pa je važno što pre da ozdrave i vrate snagu. Zbog toga je neophodan pravilan izbor namernica koje će da vrate energiju i ojačaju imunitet, a da ujedno jelo bude i lagano i prilagođeno periodu kada dete ima manji apetit usled bolesti.
Koje to namernice i obroci prijaju bolesnoj deci i kako da unesu što više vitamina da bi ojačali organizam?
Pročitajte sve detalje u nastavku teksta. Ovo je vreme kada su pravi saveti više nego dobro došli.
Lagana hrana bogata vlaknima i vitaminima prija bolesnoj deci
Bez obzira da li dete ima stomačni virus, prehladu ili upalu grla, uha…hrana se odmah prilagođava i trebalo bi da bude lako svarljiva, ali da nadomesti vitamine i minerale koji su neophodni u borbi sa bolestima.
Najbolje je uvesti što više barenog povrća, a izbaciti prženu hranu jer se teže vari i oduzima energiju koja je neophodna da se organizam bori sa pretnjom.
Bareni krompir, šargarepa, grašak će prijati, a ako dete ima bolno grlo i teže guta, onda se hrana može i pasirati da bi dete bolje jelo. Bareni pirinač može biti odličan dodatak svakom jelu kao i suvi, posni keks koji će prijati.
Pečena ili barena jabuka i kompot može da bude alternativa svežem voću i dobra kombinacija za obrok koji će dati energiju, a neće izazvati mučninu.
Važno je u prvim danima uključiti supicu iz kesice, a kasnije i pileću supu sa barenim belim mesom. Nadoknadiće elektrolite i održati normalan rad organa za varenje čak i ako je reč o stomačnim problemima.
Mleko za bebe – idealna užina za stariju decu
Sva deca bi trebalo da imaju tri glavna obroka i dve užine. To se ne menja mnogo ni kada su mališani bolesni, a mleko za bebe je odličan izbor u svakoj situaciji.
Pored toga što su formule bogate vitaminima i mineralima, u sebi mogu sadržati i probiotike, a odličan su izbor da se nadoknadi tečnost bez izazivanja bola u stomaku i pojave mučnine.
Barem jedna užina može da bude mleko za bebe, a ako dete odbija hranu ovo je odličan način da se prođe kroz taj period, a da mališan ne oslabi previše.
Manji, a češći obroci
Bilo da detetu curi nosić, boli ga stomak ili ima neku virusnu prehladu, prva stvar koja se događa je gubitak apetita. To je normalno pa je važno pronaći drugačije kombinacije da bi se mališan hranio adekvatno.
Manji, a češći obroci su jedan od načina na koji treba dete hraniti tako da ne gubi na kilaži i pomoći mu da se oporavi što pre. Zbog toga ne insistirajte na količinama i pokušajte da mu dajete manje obroke tako da stomak može da prihvati hranu tokom bolesti.
I kada bolest prođe treba povesti računa o ishrani
Roditelji znaju da je kod stomačnih problema važno imati dijetalnu ishranu makar 5 dana nakon prestanka tegoba, ali malo je onih koji ovakav sistem primenjuju za sve bolesti, a trebalo bi svakako.
Borba s virusima i bakterijama iscrpi mališane pa je pogrešno odmah uvoditi namernice koje zapravo nisu toliko hranljive jer crpe snagu za varenje. To može da bude uvod u novo razbolevanje i pad imuno sistema naročito u ovim hladnim danima.
Zbog toga treba nastaviti sa hranljivim obrocima, namernicama punim vitamina, voćem i užinom kao što je mleko za bebe. Uvidećete da ishrana ima jako puno veze sa zdravstvenim stanjem deteta pa će kroz odabir kvalitetnih namernica ono biti zdravije i otpornije, a kada se prehladi brže i ozdravi.
Prehlade kod dece su česta pojava, naročito u ovom periodu godine. Svaki put je važno korigovati jelovnik tako da se nadomeste hranljivi sastojci tokom perioda kada dete slabije jede. Pravilnom kombinacijom telo će imati dovoljno hranljivih materija i lakše će proći kroz fazu bolesti.
Što su deca starija biće i otpornija, ali kvalitetna ishrana ostaje najbolji izvor vitamina i minerala. Zbog toga je raznovrstan jelovnik izuzetno važan za jak imunitet i otporan organizam, a navike pravilnog hranjenja će ostati tokom čitavog života.