Kupovina stana je jedna od najvažnijih i najvećih investicija u životu. Kako bi sam proces kupovine bio uspešan, veoma je važno da pre podizanja kredita budete u potpunosti informisani i upućeni su sve korake koje morate preduzeti i probleme na koje možete naići.
Ukoliko planirate da podignete stambeni kredit, u nastavku teksta pročitajte korisne informacije i smernice koje će vam pomoći da uđete spremni u čitav proces i obezbedite najbolje uslove za dobijanje sredstava za vaš novi dom.
#1 Kreditna sposobnost – saznajte koji su uslovi za sticanje stambenog kredita
Da biste dobili stambeni kredit postoje određeni uslovi koje morate da ispunite. Sa obzirom na količinu novca koji vam banka poverava, njoj je potrebna neka garancija da ćete biti u mogućnosti da taj novac i vratite. Ukoliko ispujavate sve neophodne uslove vi ste kreditno sposobno lice.
Deo novca koji ste u obavezi da date banci kako bi vam ona odobrila kredit se zove učešće, zavisi od odabrane banke i uglavnom iznosi 20%. Ukoliko želite da obračunate sve troškove kredita i dobijete informacije o iznosu mesečne rate i potrebnog učešća u odnosu na željeni kredit, visini kamatne i efektivne kamatne stope, u tome vam može pomoći kalkulator za stambeni kredit.
Uz pomoć kalkulatora sve ove informacije možete dobiti online, a on će takođe i uporediti uslove kod različitih banaka i dati vam smernice o izboru banke koja je najpovoljnija za vas.
Glavni uslov da biste mogli da zatražite stambeni kredit je da ste stalno zaposleni minimum godinu dana u trenutku apliciranja za kredit. Visina odobrenog kredita i mesečne rate zavise od vaših mesečnih primanja, visine kamatne stope i roka isplate.
Kako bi vam banka odobrila kredit obično je potrebno da vaša mesečna primanja budu 2 do 3 puta veća od planirane mesečne rate kredita. Takođe, ukoliko imate niža primanja, može se desiti da kamatna stopa vašeg kredita bude veća ukoliko je banka procenila da ste rizični dužnik.
Da li možete podići stambeni kredit ukoliko niste u mogućnosti da isplatite učešće?
Ukoliko nemate novca za učešće, postoji opcija podizanja stambenog kredita bez učešća i tada se umesto učešća podiže hipoteka nad nekom drugom nekretninom koju posedujete. Vrednost nekretnine koju stavljate pod hipoteku kao garanciju za otplatu kredita mora biti veća od ukupnog iznosa kredita za minimum 30%.
Sa obzirom da banka traži detaljan uvid u vašu kreditnu istoriju, bilo bi pogodno da nemate nikakva zaduženja. Takođe neophodno je da ispunjavate i starosni kriterijum – da imate između 20 i 70 godina.
#2 Odaberite pouzdanu banku u kojoj podižete kredit
Odabir pouzdane banke u kojoj ćete podići kredit je jako važan, pa donošenju ove odluke treba posvetiti dosta vremena i pažnje. Svaka banka ima različite uslove kreditiranja, pa je važno izabrati najpovoljniju. Nemojte se zaletati i odabrati prvu banku o kojoj ste se informisali, već se raspitajte o uslovima kreditiranja kod više različitih banki.
Možete se raspitati kod kolega, prijatelja ili porodice da li imaju preporuku ukoliko su imali iskustvo sa podizanjem kredita ili se informisati direktnim odlaskom u neku od filijala banke. Savetnici za kreditiranje koji su zaposleni u bankama daće vam precizne i potpune informacije o dobijanju i uslovima za stambeni kredit njihove banke.
Pre nego što se informišete o uslovima svake banke, procenite koji su uslovi u vašem slučaju najpogodniji. Posetite minimum tri banke, skupite sve neophodne informacije i na kraju napravite njihovo poređenje.
Odaberite onu banku čiji uslovi su najkompatibilniji sa vašim idealnim uslovima. Ukoliko ispunjavate sve uslove odabrane banke, sledeći korak je da pronađete idealan stan koji ćete kupiti!
#3 Neophodno osiguranje pri podizanju stambenih kredita
Iako pojedine banke odobravaju kredite bez osiguranja kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita – NKOSK, kod većine banaka to nije slučaj.
Razlog za to je zaštita banke ukoliko dužnik nije u mogućnosti da otplaćuje svoj kredit. Tada NKOSK preuzima plaćanje u njegovo ime od prodaje stana, dobija naknadu nakon prodaje stana, kao i naknadu od dužnika u vrednosti od 1-2% od visine kredita.
Takođe, većina banaka zahteva da dužnik sklopi polisu životnog osiguranja sa nekom osiguravajućom kućom i na taj način štiti porodicu dužnika. Ukoliko se duzniku nešto dogodi, osiguravajuća kuća preuzima obavezu otplate stambenog kredita.
Nadamo se da smo vas ovim tekstom uputili na važne stvari o kojima treba da se informišete i na koje treba da obratite pažnju pri podizanju stambenog kredita. Pronađite ponudu sa najboljim uslovima i obezbedite sredstva za vaš novi dom!
NE PROPUSTITE
Šta raditi sa vozilom nakon saobraćajne nezgode?
Sa porastom broja vozila na ulicama, nezgode u saobraćaju su svakodnevna pojava. Gotovo da ne postoji vozač koji nije imao bar lakši oblik saobraćajne nezgode, ili udarac na parkingu. Nažalost,...
Kako se otarasiti komaraca u stanu ili kući?
Da li ste ikada pomislili kako bi leto bilo savršeno bez ovih malih upornih krvopija? Komarci zaista umeju da pokvare savršene trenutke. Kada je dugo očekivano leto stiglo, ništa nas...
Kada birate igračke za dvorište, odlučite se za one koje su korisne mališanima
Neretko u svakom domu u kome ima dece naćiće se mnogo “bespotrebnih” igračaka. Iznova se, gotovo svakodnevno taj fond obogaćuje. Nismo ni svesni koliko je tu novca na jednom mestu....