U poslednjih par godina sve više viđamo jeftine letove na egzotične destinacije, ali tu postoji jedna caka. Većina tih letova dozvoljava samo ručni prtljag!
Međutim, začudili biste se koliko ljudi svakog dana putuje svetom samo sa ručnim prtljagom, iako deluje nemoguće. Itekako je moguće, samo se treba pametno spakovati i postaviti prioritete kada je odeća u pitanju.
Zato pronađite egzotičnu destinaciju, rezervišite taxi do aerodroma, a u nastavku pročitajte kako da se spakujete u ručni prtljag!
Odaberite pravu torbu!
Ukoliko putujete na uobičajen način, tj. imate i čekirani prtljag, mali kofer za ručni prtljag će biti sasvim u redu. Međutim ukoliko je on jedino što možete da ponesete, mali kofer možda i nije najbolji izbor!
U ovom slučaju je bolje odabrati ranac jer je lakši od kofera, a pošto ručni prtljag ima ograničenje u vidu kilograma, ne želite da izgubite na težini koju možete poneti. Većina aviokompanija dozvoljava težinu ručnog prtljaga između 8 i 10 kilograma, ali ovo može varirati. Svakako proverite koliko kilograma prtljaga je dozvoljeno uneti u avion.
Ranac ima još jednu očiglednu prednost, a to je što ga možete nositi svuda u toku svog putovanja – samo pre toga odeću i kozmetiku ostavite u hotelu!
Pored toga, ranac je mekši od kofera što znači da možete nagurati stvari u svaku slobodnu rupicu! Ovo će takođe biti korisno kada budete ubacivali ranac u prostor za odlaganje iznad sedišta.
Džepovi koje ima ranac vam mogu olakšati pakovanje i organizaciju. U svakom trenutku znate u kom džepu vam se stvari nalaze, tako da nećete morati da preturate po njemu ako vam nešto zatreba u avionu!
Spakujte dovoljno odeće za nedelju dana
Naravno, ako putujete na samo par dana, spakujte dovoljno odeće za taj broj dana. Jako je bitno da se potrudite da ne pakujete odeću koju nećete nositi, ili nije pogodna za vremenske uslove gde putujete.
Ako putujete na nedelju ili više dana, odličan trik je spakovati odevnu kombinaciju za svaki dan. Dobro isplanirajte svoje kombinacije i spakujte odeću koja se lako kombinuje sa drugim komadima. Ne zaboravite da šortseve ili farmerke možete nosi više od jednom, pa vam ne treba mnogo pari. Uvek je dobro poneti haljinu ili kombinezon, neće vam zadati muku kada je uklapanje odeće u pitanju, a i neće zauzeti mnogo mesta!
Kada su u pitanju dukserice ili jakne, najbolje bi bilo da njih obučete, ili vežete oko struka. Sigurno bi zauzele pola ranca, a veoma je jednostavno poneti ih u rukama.
Isto važi i za obuću, onu koja je najglomaznija obujte, a ako idete na letovanje onu kompaktniju obuću kao što su japanke ili sandale stavite u svoj ručni prtljag.
Kako bi što više odeće mogli da spakujete, najbolje bi bilo da je urolate! Ovo će uštedeti na prostoru, a tamo gde se još uvek nalaze neke rupe, možete staviti čarape, kupaći ili donji veš.
Pakovanje kozmetike
Ovo može biti izazovno, pogotovo ženama koje vole da se ulepšavaju i mackaju. Kada je kozmetika u pitnaju, ovde vas ne ograničava samo prostor vaše torbe, već i pravila aviokompanije. Većina dozvoljava pakovanja do 100 mililitara, koja ukupno ne prelaze jedan litar tečnosti.
Međutim, i ovo možete zaobići! Na tržištu postoje čvrsti šamponi i regeneratori, koji su u formi sapuna. Oni su mali i kompaktni, a traju jako dugo. Ukoliko idete recimo, na putovanje koje traje 10 dana, skoro sigurno nećete potrošiti ceo čvrsti šampon za kosu, a to znači da ga pre polaska možete prepoloviti i tako dodatno sačuvati prostor!
Kada su u pitanju dezodoransi, losioni za telo i kreme, ni ove tečnosti ne smeju preći 100 mililitara, tako da bi trebalo nabaviti one u malom pakovanju. Imajte na umu da, na primer dezodorans možete kupiti kada stignete na svoju destinaciju! Isto važi i za gel za tuširanje, sapun i pastu za zube. Ne zaboravite da mnogi hoteli svojim gostima obezbeđuju ove osnovne preparate za higijenu! U kozmetiku za letovanje spada i SPF zaštita, tako da nju nemojte zaboraviti!
Pranje odeće
Ukoliko nemate mesta da spakujete dovoljno kombinacija za recimo nedelju dana, uvek možete oprati svoju odeću!
Ponesite ili kupite kada stignete na svoju destinaciju sapun za veš ili prašak i svoju odeću možete oprati u lavabou! Ovo je posebno pogodno za manje komade odeće kao što su čarape, kupaći ili donji veš.
Ako ipak ne želite da perete veš na ruke, uvek možete izabrati onaj hotel ili privatan smeštaj koji nudi veš mašinu i sve ostalo što je potrebno za pranje odeće. Ako se zadesite u smeštaju gde ne postoji ovakva mogućnost, velika je verovatnoća da u gradu u kojem se nalazite postoji uslužno pranje veša!
Ovo je bilo nekoliko praktičnih saveta kako spakovati sve neophodne stvari u ručni prtljag! Ovo putovanje će sigurno biti zabavno, a kada uvidite prednosti, sigurni smo da ćete još puno puta jeftino leteti na interesantne destinacije!