Kako su psi i mačke radoznale životinje, neretko se desi da upadnu u nevolju prilikom istraživanja sveta oko sebe i pri tom mogu da zadobiju traumatske povrede.
Nijedna povreda nije mala
Bilo da se radi o malim ili velikim povredama, bezazlenim ili onim životno ugrožavajućim, znamo koliko su takve situacije traumatično iskustvo, kako za vlasnike tako i za ljubimce. Nakon traumatske povrede, mudro je potražiti pomoć veterinara koji će proceniti povredu, jer ponekad ozbiljnost povreda može dovesti do smrtnog ishoda, a par minuta može da napravi bitnu razliku između života i smrti.
Zbog toga je veoma važno da vlasnici budu u stanju da prepoznaju situacije zbog kojih je ljubimcu hitno potrebna veterinarska nega i da uvek imaju poznatu adresu veterinarske službe kojoj će se obratiti.
Najčešće traumatske povrede kod pasa i mačaka
Neke od najčešćih traumatskih povreda podrazumevaju udarac automobilom, pad sa visine, ujedne rane nastale prilikom borbe sa drugim životinjama, povrede nastale u toku igre.
Kao posledica udarca automobilom, veliki broj pasa i mačaka zadobije traumatske povreda glave i vrata, kičmenog stuba, frakture kostiju, povrede na koži, potkožju, mišićima, iščašenje zglobova.
Jedne od najopasnijih povreda su povrede unutrašnjih organa, koje mogu da dovedu do obimnih krvarenja, zbog kojih je neretko neophodna transfuzija krvi i hirurška sanacija povreda.
Kada su povrede unutrašnjih organa u pitanju, a posebno ako nema spolja vidljivih povreda, vlasnik može da pomisli da je sa ljubimcem sve u najboljem redu. Medjutim, povrede unutrašnjih organa često imaju zakasnelu manifestaciju i posledice mogu biti uočljive tek satima nakon traume, a tada su već životno ugrožavajuće. Iz tog razloga, čak i ako ne vidite povrede na ljubimcu, potražite hitnu veterinarsku pomoć nakon automobilskog udara ili pada sa visine.
Kako sprečiti nezgode u prostoru
Da bi sprečili nezgode u prostoru gde životinje borave, bitno je okruženje prilagoditi tako da bude bezbedno za njih.
Takođe, važno je da imamo nadzor nad životinjom, bilo da se radi o boravku u kući ili van nje.
Bitno je znati da su mlade životinje dodatno osetljive i zahtevaju pojačan nadzor i preventivne mere. Pošto psi najčešće stradaju od udarca automobila ili u borbi sa drugim psom, potrebno je da u toku šetnje i boravka u spoljašnjoj sredini pas bude uvek na povocu, ili ukoliko ga puštate sa povoca radi igranja i istrčavanja, uradite to u ograđenom prostoru koji je za to i namenjen.
Naročito je opasno bacanje loptice psu u blizini kolovoza. U toku noćne šetnje, ljubimca možete dodatno zaštititi i povećati mu bezbednost, stavljanjem orglice koja svetli u mraku, kako bi postao lakše vidljiv učesnicima u saobraćaju.
Mačke, iako deluju nezavisno, oprezno i spretno, često mogu da budu u problemu zbog svog avanturističkog duha, te su velike šanse da pri istraživanju okoline padnu sa prozora, terasa i balkona ukoliko nisu adekvatno ograđeni.
Prilikom pada, mačke se često dočekaju na noge, ali to ne znači da ne mogu zadobiti ozbiljne povrede. Kada je u pitanju bezbednost mačaka, dobro se pokazalo postavljanje zaštitnih mreža na vrata i prozore kako bi sprečili padove, a ostavili im mogućnost da i dalje uživaju u pogledu na spoljnji svet.
Učinite sve da zaštitite Vašeg ljubimca. Ponekad, i pored svih mera predostrožnosti, nezgode se dogode. Kao što smo već rekli, tada treba požuriti do dežurne veterinarske ambulante.
Veterinarska ambulanta Oculus ima dežurni tim obučenih veterinara i najsavremeniju opremu za dijagnostiku, stabilizaciju i intenzivnu negu urgentnih i kritičnih pacijenata. Za svakog kritičnog pacijenta imamo spremljen kiseonik kao potporu, krv za transfuziju i hiruršku salu za hitne hirurške intervencije. Mi ne dežuramo na poziv, i ne treba da čekate da se pojavimo u ambulanti. Mi već spremni dočekujemo pacijente, pošto dobro znamo da su minuti ponekad od presudnog značaja.