Saobraćajne gužve su postale svakodnevica, naročito u većim gradovima. Ljudi provode mnogo vremena u saobraćaju. Neke od njih je to navelo da automobil kao prevozno sredstvo zamene nekim motorom, skuterom… Sve je više motocikala, mopeda na ulicama i putevima. Voze se iz potrebe, uživanja, voze i mladi i stariji, muškarci i žene.
Šta podrazumeva A kategorija
Postoji više kategorija u okviru same A kategorije, pa se tako danas razlikuju AM kategorija, A1, A2 i A kategorija. U AM kategoriju spadaju mopedi, laki tricikli i laki četvorocikli. A1 kategorija Vam omogućava da vozite motocikle čija zapremina motora nije veća od 125 cm³ i snaga do 11 kW. Sa A2 kategorijom ćete voziti motocikle čija snaga nije veća od 35kW, dok A kategorija podrazumeva upravljanje motociklima i teškim triciklima čija je snaga motora veća od 15 kW.
Teorijska obuka u auto školama
Da biste upravljali određenom kategorijom morate imati i odgovarajuću dozvolu za upravljanje. Auto škole nude obuku i polaganje testova i praktičnog dela ispita. Testovi su nešto što morate savladati i položiti pre nego što pređete na praktični deo. Obično auto škole na svojim sajtovima imaju testove koje možete vežbati i rešavati i ti testovi su preuzeti sa sajta MUP-a tako da učite ono što će Vam kasnije doći na zvaničnom ispitu.
U zavisnosti od toga da li već imate neku od kategorija za upravljanje vozilom, možda će vam u školi biti potrebna i teorijska obuka koju morate proći. To je bitan deo kako biste teorijski deo savladali i položili test. Same testove možete vežbati na sajtu škole ili na sajtu MUP-a za čiji pristup dobijate lozinku prilikom upisa u auto školu.
Kako izgledaju testovi za A kategoriju
Testovi za A kategoriju, kao i za druge kategorije, okvirno se mogu podeliti na pitanja o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji, bezbednosti. Zvanični test se polaže na računaru, uz prisustvo ovlašćenog lica policije i morate se strogo pridržavati njegovih instrukcija. Ispiti se snimaju i za svako nepridržavanje instrukcija možete biti udaljeni sa ispita. Ispit traje 45 minuta za odgovor na 41 pitanje gde svako pitanje nosi određen broj poena i za prolazak vam je potrebno minimum 85 odsto tačnih bodova.
Kako se pripremiti za test
Samu simulaciju za test za A kategoriju i pitanja možete vežbati i na sajtu MUP-a i veoma je bitno raditi te testove jer će Vam se na samom zvaničnom testu pojavljivati ta pitanja, tako da što više vežbate, veće su šanse da položite. Pitanja ima mnogo, ali to ne treba da vas plaši jer se i ponavljaju, ili su drugačije formulisana. Treba što više vežbati i raditi simulaciju testa.
Kao i kod svakog testa, ako ste učili i spremali se, imate sasvim dovoljno vremena za rešavanje pa samim tim ne treba žuriti sa odgovorima. Svako pitanje treba pažljivo pročitati, nekada i više puta ako niste sigurni. Nekada pitanje sadrži više tačnih odgovara, što je i navedeno u pitanju, pa je potrebno obratiti pažnju i na to. Ukoliko na neko pitanje ne znate odgovor ili niste sigurni, možete ga obeležiti i preskočiti pa se kasnije vratiti na njega.
Često se dešava da zbog jedne reči koju niste dobro pročitali ili ste žurili, pogrešno odgovorite na pitanje. Kada potvrdite na kraju test, ne možete više ništa menjati, a rezultat, tj. da li ste položili, odmah ćete znati jer će vam pisati na ekranu. Srećno! Ili vam sreća ne treba jer ste vredno učili…