Pneumatski čekić, takođe poznat i kao vazdušni čekić, je multifunkcionalni alat koji se koristi za širok spektar poslova gde je potrebno bušenje. Odlikuje ga velika snaga i velika brzina, zbog čega je jedan od alata sa najvećim procentom upotrebe u savremenoj industriji.
Ako niste bili u prilici do sada da kupujete pneumatski čekić, evo nekih korisnih saveta na šta treba da obratite pažnju prilikom odabira. Kada birate pneumatski čekić, odnosno kada razmatrate veličinu i kapacitet pneumatskog čekića koji planirate da kupite, najpre je potrebno da razmislite za posao koji ćete ga najviše koristiti.
Odaberite pravi pneumatski čekić shodno svojim potrebama
Imajte na umu da većina pneumatskih čekića zahteva oko 4 cfm protoka vazduha da bi neprekidno radila. Preporučljivo je da koristite kompresor koji može da ispumpa barem toliko, iako je više bolje. Veći rezervoari za vazduh će takođe pomoći da se uskladišti količina vazduha koja je potrebna za njihovo pokretanje.
Pneumatski čekić koji se koristi za razbijanje puteva i trotoara je veći i bučniji oblik ručnog vazdušnog čekića. Postoje i vazdušni čekići industrijske veličine koji se koriste za zavarivanje i koji mogu oblikovati i sabijati čvrsti metal. Međutim, za većinu zadataka obrade metala većina ljudi se slaže da im kvalitetni pneumatski čekići mogu dobro poslužiti za većinu poslova, pod uslovom da dolaze sa pravim priključcima i da je vazdušni kompresor na visini zadatka.
Karakteristike
Snaga
Snaga pneumatskog čekića je obično naznačena u potrošnji vazduha koju će crpiti iz vazdušnog kompresora i data je u kubnim stopama po minuti (cfm). Što je pneumatski čekić jači, to će više vazduha potrošiti i imaće veći prosečni cfm.
Većina vazdušnih čekića, bez obzira na cfm, zahteva kontinuirani pritisak od 90 funti po kvadratnom inču (psi) da bi dobro radili.
Dužina udara
Dužina udara je razdaljina koju klip prelazi sa svakim ciklusom, a ova cifra se obično daje u inčima. Tipičan vazdušni čekić srednjeg opterećenja imaće dužinu hoda od 2-5/8 inča i može ići do 3 inča. Što je dužina udara duža, to je veća brzina koju klip može postići na kraju jednog ciklusa hoda i to više snage može da isporuči burgiji.
Vazdušni čekići sa kratkim cevima sa niskim CFM su pogodni za lagane radove koji zahtevaju spretnost i kontrolu prilikom bušenja, a ne čistu snagu, kao što je bušenje limova i panela. S druge strane, vazdušni čekići sa dugim cevima su pogodniji za zahtevnije poslove.
Priključci
Većina pneumatskih čekića dolazi sa kompletom dodataka kao što su razne vrste burgija. Obratite pažnju i na preporučeni prečnik creva ili ulazni prečnik vazdušnog čekića, da biste bili sigurni da je kompatibilan sa postavkom creva vašeg vazdušnog kompresora.
Brzina
Brzina pneumatskog čekića se obično izražava u udarcima u minuti (BPM). Što je brži BPM, to brže obavlja posao. Model pneumatskog čekića sa visokim BPM-om u kombinaciji sa dugim udarcem može biti jedan od najmoćnijih alata.
Dodatni saveti za izbor odgovarajućeg pneumatskog čekića
Pneumatski čekić je jednostavan alat koji nema mnogo suvišnih funkcija, kao ostale bušilice – vazdušni pritisak pokreće oscilirajući klip i to je sve. Ipak, postoji nekoliko karakteristika na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine ovog alata.
Ergonomske ručke i funkcije kontrole vibracija mogu da učine korišćenje pneumatskog čekića prijatnijim. Kućište od aluminijuma ili legure održava alat relativno laganim, dok zadržava svoju jačinu i izdržljivost. Različite dužine udara, BPM (udaraca u minuti) i dužine osovine cevi su takođe nešto što treba uzeti u obzir prilikom odabira pneumatskog čekića.
Postepeno progresivni okidači ne samo da vam daju veću kontrolu nad brzinom pneumatskog čekića, već mogu i preduprediti slučajno uključivanje alata. Dodatna kontrola i sigurnost progresivnog okidača čine ovu funkciju neophodnom, posebno za jedinice za teške uslove rada sa dužim cevima.
Dobar izbor burgija i dodataka u kompletu omogućava vam da koristite alat odmah nakon kupovine, odnosno bez potrebe da prvo ulažete u set dodataka. Naravno, što je više burgija i što je više vrsta, to bolje.
Torbica za nošenje štiti električni alat od oštećenja tokom transporta, a istovremeno održava dodatke dobro organizovanim.
Pored toga što je praktičan, pneumatski čekić je i jednostavan za upotrebu, pruža odličnu sigurnost radu, a uz sve to i ne zagađuje okolinu budući da pri radu ne koristi gorivo već vazduh.
Mere opreza pri upotrebi
Imajte na umu da su pneumatski čekići glasni – većina jedinica je ocenjena na 90 decibela ili više. Izloženost buci od 90 decibela u trajanju od čak 8 sati može dovesti do oštećenja sluha. Koristite zaštitu za sluh kad god je to moguće i pravite česte pauze dok radite sa pneumatskim čekićem.