Opremanje deteta za školu nije jednostavan posao, ali ne treba da bude ni frustrirajući. Kako bi vam kupovina protekla u dobrom raspoloženju i druženju sa svojim detetom, pre bilo kakve nabavke, napravite spisak stvari potrebnih za školu. Na taj način, izbeći ćete nepotreban stres da ste nešto zaboravili ili kupili ono što ne odgovara uzrastu vašeg deteta.
Od celokupnog školskog pribora, zna se da su dečiji rančevi najvažniji. Modela ima mnogo, kao i različitih dezena, što je školarcima i najbitnije, dok se roditelji vode drugim osobinama koje rančevi poseduju – veličina, funkcionalnost, kvalitet materijala, laka nosivost itd.
Najveći problem kod đaka prvaka jeste korišćenje školskih rančeva koji su teški i glomazni i ne prijanjaju pravilno uz detetovu kičmu, što otežava njihovo nošenje. Dečije zdravlje je najbitniji faktor, pa se pri izboru rančeva morate voditi i parametrima, kao što su visina i težina svog mališana, njegovo držanje i stabilnost.
Rančevi za školu na točkiće – korisna i funkcionalna rešenja za vašeg školarca
Jedan od veoma popularnih i praktičnih modela za decu školskog uzrasta su rančevi za školu na točkiće. Ovaj tip ranca poprilično olakšava nošenje knjiga, a kako se ponaša i kao manji kofer, mogu se koristiti i za putovanja.
Korišćenjem ranca na točkiće, leđa deteta su rasterećena i slobodna. Mehanizam ovakvog tipa ranca sastavljen je od točkića i teleskopske drške koja se može izvlačiti. Materijal od kojih su rančevi sastavljeni je nepromočiv i odbija vlagu, a ojačanja se nalaze u donjem delu.
Naramenice su anatomski oblikovane, pa kao takve omogućuju bolju stabilnost i ravnotežu, ukoliko dete želi da nosi ranac na leđima. U zavisnosti od modela, rančevi mogu imati bočne i prednje džepove, biti različitih boja, dezena i svetlećih elemenata, koji osim dekoracije imaju i sigurnosni faktor.
Nađite vremena za svog đaka prvaka i psihički ga pripremite za školu
Život svakog od nas podeljen je na više etapa sa kojima se nosimo kako najbolje umemo. Za decu, nova životna faza je polazak u školu, kada se od njih očekuje da postanu samostalni, odgovorni i vredni. Koliko god da je dete vesele prirode i komunikativno, novo nepoznato okruženje i drugačiji sistem rada može uplašiti dete i naterati ga da se povuče i ne iskaže u potpunosti svoje potencijale.
Zato je podrška roditelja izuzetno važna, pa im treba pomoći da se pripreme i prilagode novim ulogama.
Veoma je bitno da detetu objasnite razliku između vrtića i škole, obavezama koje ih tamo očekuju, kao i samom ambijentu i načinu ponašanja na časovima. U školama vladaju drugačija pravila, pa uputite dete da postoje izvesne norme u ponašanju, koja bi trebalo da poštuju od strane učiteljice.
Nije svaki čovek isti, pa tako ni deca. Nova osoba koja ulazi u njihov život je svakako učitelj ili učiteljica, koja im zamenjuje vaspitača iz vrtića. Kako škola ipak nije vrtić, obaveze će se postepeno povećavati i biti sve složenije, a deca će sticati potrebno znanje i veštine iz različitih predmeta. Početak školske godine je idealno vreme da se i roditelji upoznaju i prisete prvih školskih dana. Porazgovarajte nasamo sa učiteljicom i uputite je u navike svog deteta, naročito ukoliko je ono stidljivo i ima problema sa komunikacijom.
O svojim školskim danima pričajte u superlativu, kako bi se dete osetilo ponosno što kreće u školu. Planirajte sa njim nabavku školskog pribora i pustite dete da samostalno bira proizvode koji mu se dopadaju.
Većina dece nesnalaženje na časovima shvata kao neuspeh i odustaju već na prvoj prepreci. Neka dete zna da u vama može pronaći osobu koja će ga ohrabriti i pomoći mu da rešite svaki problem.
Svom mališanu objasnite važnost redovnog pisanja domaćih zadataka i zašto je važno da budu odgovorni. Na taj način, dete će steći navike koje će kasnije primenjivati u životu.