Poslednjih meseci slušamo vesti o teškoj zimi koja nam predstoji, usled nesrećnog spleta okolnosti na istoku Evrope. Ceo kontinent je u blago paničnom raspoloženju usled nedostatka brojnih energenata, među kojima je i električna energija. Radi se na uštedi struje na sve moguće načine, među privatnim i poslovnim korisnicima, kako bi sačuvali što više dragocenog resursa za najhladniji deo godine.
Restrikcije struje su ovog puta posledica ratnih dešavanja, ali mogu se desiti i usled drugih razloga, recimo, kvarova na električnoj mreži ili vremenskih nepogoda, kada celi kvartovi ostaju bez napajanja i po više sati. Šta učiniti kada ostanete bez struje?
Rešenje je prilično jednostavno: agregat za struju je dragoceni uređaj koji će, zavisno od kapaciteta, snabdevati električnom energijom sve uređaje u vašem domaćinstvu ili poslovnom prostoru, dok se struja “ne vrati”.
Pravo vreme za kupovinu agregata za struju je onda kada vam nije potreban, jer ne želite da donosite brzoplete odluke kada ste u panici, a uređaj vam je neophodan odmah.
U nastavku ćete saznati šta su agregati za struju, na kojem principu rade i kako vam mogu olakšati svakodnevno funkcionisanje. Da počnemo!
Šta su agregati za struju?
Agregati za struju su korisni uređaji koji snabdevaju električnom energijom tokom nestanka struje i sprečavaju prekid svakodnevnih aktivnosti ili ometanje poslovanja. Dostupni su u različitim električnim i fizičkim konfiguracijama za upotrebu u različitim aplikacijama.
Kako agregat proizvodi struju?
Agregat za struju je uređaj koji pretvara mehaničku energiju dobijenu iz spoljašnjeg izvora u izlaznu električnu energiju.
Važno je da razumete da agregati za struju zapravo ne „stvaraju“ električnu energiju. Umesto toga, oni koriste mehaničku energiju koja im se isporučuje da prisile kretanje električnih naboja prisutnih u žici njihovih namotaja kroz spoljašnje električno kolo. Ovaj tok električnih naboja čini izlaznu električnu struju koju dovodi agregat.
Mehanizam funkcionisanja agregata za struju najbolje možete razumeti ako ga uporedite sa vodenom pumpom, koja izaziva protok vode, ali zapravo ne „kreira“ vodu koja teče kroz nju.
Moderni agregat za struju radi na principu elektromagnetne indukcije koju je otkrio Majkl Faradej 1831-32. godine. Faradej je otkrio da se gornji tok električnih naelektrisanja može indukovati pomeranjem električnog provodnika, kao što je žica koja sadrži električna naelektrisanja, u magnetnom polju. Ovo kretanje stvara razliku napona između dva kraja žice ili električnog provodnika, što zauzvrat uzrokuje strujanje električnih naboja, stvarajući tako električnu struju.
Koje vrste agregata postoje?
Zavisno od namene, mesta korišćenja i pogonske energije, agregate za struju možemo podeliti na prenosne i fiksne, odnosno na benzinske, dizel, solarne i gasne agregate. U upotrebi su najviše zastupljeni benzinski i dizel modeli.
Benzinski agregati za struju
Benzinski agregat je najčešći tip agregata i odlična je opcija za uređaje i alate manje snage. Kada je reč o troškovima, benzinski agregati imaju tendenciju da budu najjeftiniji (plus je benzin široko dostupno pogonsko gorivo), rade tiše nego dizel agregati, a pritom su i lakši za prenošenje. Među benzinskim agregatima najtraženiji su bešumni agregati za struju, industrijski agregati, agregati za struju DIN i agregati za zavarivanje.
Bešumni agregati za struju su odličan izbor za domaćinstva. Malih su dimenzija i lako su prenosivi, bilo da ste kod kuće ili na otvorenom prostoru gde vam je potrebna struja. Njima možete napajati sve uređaje – od kućnih aparata do osetljive elektronike računara i televizora. Emituju nizak nivo buke, te otuda i naziv, a pogodni su za korišćenje u urbanim sredinama.
Dizel agregati za struju
Dizel agregati su odlično rešenje ako vam je agregat jedini ili osnovni izvor električne energije, ako vam je neophodna električna energija veće snage od 20kVA ili u slučajevima kada agregat treba da radi duže od 8 časova dnevno u kontinuitetu. Dizel modeli dobro rade u teškim uslovima, kao što su niske temperature, jer niska temperatura sagorevanja dizela manje opterećuje motor.
Međutim, ovi agregati su teži, a samim tim i manje prenosivi. Takođe, dizel agregati proizvode štetne emisije gasova koje mogu biti toksične ako se udišu, te se stoga mogu koristiti samo na otvorenom. Znatno su skuplji i proizvode veći nivo buke od benzinskih agregata.
Solarni agregati
Solarni agregati rade na čistu, obnovljivu energiju sunca. To je jedini agregat koji može bezbedno da radi u zatvorenom prostoru jer nema emisija štetnih gasova. Solarni agregati nemaju velike zahteve u pogledu održavanja, ali su skuplji za kupovinu.
Gasni agregati
Agregati koji rade na prirodni gas proizvode manje emisije od benzina i dizela. Obično su najisplativiji i ne zahtevaju nikakvo skladištenje jer se prirodni gas isporučuje gasovodima. Podešavanje agregata na gas, kao i održavanje, može biti skupo. Međutim, uz redovno održavanje, veoma su izdržljivi. Pošto se agregat oslanja na prirodni gas, ako se napajanje prekine u hitnim slučajevima, uređaj neće raditi.
Prednosti agregata za struju se ogledaju u privatnom i poslovnom funkcionisanju. Obzirom da je većina naših dnevnih aktivnosti direktno ili indirektno povezana sa električnom energijom, posedstvom agregata moći ćete da nesmetano nastavite sa svim obavezama. Funkcionisanje vašeg domaćinstva, poslovne jedinice ili proizvodnog pogona neće biti ometeno restrikcijama.