Česta upotreba lekova sa sobom povlači i negativne aspekte koji se odlikuju narušavanjem homeostaze mikrobioma. Mikrobiom predstavlja naše carstvo dobrih bakterija, a mogu ga ugroziti antibiotici i napraviti disbalans bakterija koje uravnoteževaju prirodne količine gljivica poput kandide koje ga takođe nastanjavaju. Upravo zbog animoziteta antibiotika dolazi do pojave kandidijaze, pa je preporučljivo uvrštavanje prirodnih suplemenata u ishranu.
Kandida u ustima je gljivična infekcija koja je često prisutna kod beba i male dece, a ređe kod odraslih. Simptomi uglavnom nisu ozbiljni, ali umeju biti izuzetno neprijatni.
Prisustvo manjih količina gljivica na jeziku je normalno, ali u nekim slučajevima mogu da brzo razmnožavaju i tako prouzrokuju gljivičnu infekciju.
Jedan od uzročnika je slab imunitet, te je kandida u ustima zastupljenija kod beba i male dece, ali prisustvo ove infekcije nije isključeno u bilo kom uzrastu.
U sledećim redovima čitajte više o tome kako da je prepoznate, šta je uzrokuje, da li je zarazna i kako se leči.
SIMPTOMI KANDIDE U USTIMA
U ranim fazama kandidijaza može biti asimptomatska, ali u daljem toku infekcije mogu se razviti neki od sledećih simptoma:
- bele ili žute mrlje na obrazima, jeziku, krajnicima, desnima ili usnama
- blago krvarenje izazvano povredom mrlja
- bol ili peckanje u ustima, posebno tokom jela i pri gutanju
- suva i ispucala koža u uglovima usana
- loš ukus u ustima
- gubitak ukusa
- crvenilo, iritacija i bol ispod proteze
UZROK
Candida albicans („bela kandida”) je glavni uzrok gljivične infekcije. Prirodna zastupljenost kandide podrazumeva 50% od ukupne populacije mikrobioma. U nenarušenom stanju imunog sistema, dobre bakterije kontrolišu nivo kandide i zadržavaju ga u balansu. Tako u slučaju da je ravnoteža narušena, usled neadekvatnog imunog odgovora dolazi do rapidnog umnožavanja kandide.
FAKTORI KOJI POVEĆAVAJU RIZIK OD OBOLJENJA
Kao sto ste imali prilike da pročitate u prethodnim redovima, slab imuni sistem predstavlja jedan od preduslova za razvoj infekcije. Mogu ga narušiti dugoročna upotreba antibiotika, infekcija virusom HIV, ali i neki od sledećih parametara:
- tretmani karcinoma, uključujući hemoterapiju i terapiju zračenjem
- leukemija
- nekontrolisani dijabetes
- konzumacija kortikosteroida i imunosupresivnih lekova
- pušenje
- antibiotici
- nošenje proteze
KOMPLIKACIJE
U odsustvu odgovarajuće terapije, kandida proći u krvotok i tako se proširiti do srca, mozga, očiju i drugih delova tela. Tako kandidijaza postaje invazivna ili sistemska.
U ekstremnim slučajevima zabeleženo je uznapredovanje infekcije do sepse.
DA LI JE KANDIDA ZARAZNA?
U klasičnom smislu kandida nije zarazna. Može se prenositi, ali je uglavnom bezopasna.
Neke od mogućnosti transmisije infekcije kandidom jesu ljubljenje i kontakt sa drugim delovima tela.
Tako je kod dojilja moguće razvijanje infekcije na bradavicama. Kandidijazu bradavica prepoznaćete po bolu ili nelagodi tokom dojenja, crvenilu ili iritaciji i pojavi belih mrlja. U ovom slučaju neophodno je posavetovati se sa lekarom, a lečenje podrazumeva upotrebu antimikotičkih krema ili gelova.
KAKO SE TRETIRA INFEKCIJA?
MEDICINSKI TRETMANI
Lekari obično preporučuju lokalne antimikotike koji se nanose direktno na kožu. Minimalni period upotrebe antimikotika je 4 nedelje, ali usled ponovne infekcije kandidom, lečenje se može produžiti do 6 nedelja.
Sistemski antimikotici se pak preporučuju onima čiji je imuni sistem duže vreme izložen ugrožavajućim faktorima kao što su HIV i dijabetes. Nažalost, korišćenje ovih lekova ima potencijalne rizike − dugotrajnom upotrebom stvara se rezistencija na određene sojeve Kandide i tako produžava proces lečenja.
KUĆNO LEČENJE
Osim medicinskih tretmana, pri lečenju možete primeniti neki od sledećih sasvim jednostavnih postupaka kućnog lečenja kanidide u ustima!
Ispiranje usne duplje vodom za samo 60 sekundi pogodno je u borbi protiv gljivica, a ukoliko vam je dostupna, umesto vode možete koristiti i tečnost za ispiranje usta.
Uz antibiotike poželjno je koristiti i probiotike koji rade na očuvanju balans mikrobioma.
Evo i spiska drugih namirnica i sredstava koji smanjuju količinu kandide u organizmu:
- beli luk
- ulje čajevca
- ulje origana
- ulje cimeta, đumbira, ruzmarina, mente ili propolis
- oralni rastvor ili sprej sa mešavinom eteričnih ulja
- ksilitol koji se nalazi u zvakaćim gumama i vodici za ispiranje usne duplje
Ulja sa spiska neophodno je rastvoriti u vodi, a zatim koristiti za ispiranje (dve kapi ulja na jednu čašu vode).
PREVENCIJA
Redovna oralna higijena smanjuje rizik od stvaranja infekcije kandidom u ustima. Prepoučeno je pranje zuba i čišćenje koncem dva puta dnevno, praćeno upotrebom antibakterijske vodice.
Uspostavljanje dobrog imunitetu i praćenje umerenog nivoa šećera u krvi takođe pozitivno utiču na održavanje normalnog nivoa gljivice Candida albicans u mikrobiomu.
REZIME
Kandida je prirodni stanovnik usne duplje. Disbalans ove gljivice može prouzrokovati infekciju. Premda je zastupljenija kod odojčadi i male dece, nije isključivo ni prisustvo kod odraslih. Ljudi slabog imuniteta imaju veće predispozicije za razvijanje kandidijaze, a simptomi ne moraju odmah biti vidljivi. Infekcija u najčešće nije ozbiljna, ali ponekad može da prouzrokuje infekciju u krvotoku ili sepsu. Moguće je kućno lečenje prirodnim preparatima ili onima koji su prepisali vaši lekari.