Ekonomsko okruženje je danas takvo da troškovi stalno rastu pa se čini nemoguće da od tekućih primanja može nešto da se uštedi. Štednja ipak nije teško ostvariv cilj ukoliko se disciplinujemo i trajno promenimo navike potrošnje.
Disciplinovano trošenje znači da se dobro planiraju troškovi i isključe svi bespotrebni izdaci. Disciplinovano trošenje ne znači da treba da se odreknete osnovnih potreba i svakodnevnih navika već je reč o sitnim suptilnim promenama. Podjite od toga da se umesto u restoranima hranite kod kuće, mnogo je zdraviji način ishrane i ekonomičniji. Brzu hranu zamenite domaćom kuhinjom i uočićete da Vam na na nedeljnom nivou ostaje novac.
Savet je i da skupe izlaske zamenite jeftinijom zabavom, da posećujete izložbe, muzeje, otvorene manifestacije i koncerte u okviru njih. Kada se odjavite sa aplikacija koje Vas mame da trošite i na frižider zalepite spisak za kupovinu i držite se isključivo spiska , onda možete da računate na značajnu uštedu. Šta da radite sa novcem koji uštedite? Ako razmišljate o tome,predlog je pročitajte članak o oročenoj štednji kao sve popularnijem vidu štednje.
Različiti modeli štednje
Ukoliko ste rešeni da neki deo novca odvojite i uštedite, banke su Vaši odlični saveznici u tom poslu. Štednja u banci je jedan od najsigurnijih načina ulaganja u budućnost. Bankarski savetnici će sigurno za Vas imati model štednje koji odgovara navikama, ambicijama i životnom stilu. Ukoliko štedite za male luksuze koji Vas usrećuju onda će preporuka savetnika biti fleksibilna štednja.
Fleksibilna štednja omogućava da se novac dodaje i podiže kad god je klijentu potrebno. Ovaj model štednje omogućava da Vam je novac u svakom trenutku dostupan ali je kamata za ovaj vid štednje niža nego kod klasične štednje. Ako u skorijoj budućnosti planirate velike investicije poput renoviranja stana, kupovine auta, onda morate biti disciplinovani u trošenju i štedeti planski i dugoročno. Jedini način na ostavite veću sumu je da zaboravite na novac koji štedite, zato je dobar model štednje oročena štednje.
Oročena štednja znači da ste novac ostavili u banku na neki period i ne možete da ga koristite dok traje oročenje. Kamata za ovaj vid štednje je veća neko kod fleksibilne štednje. Ukoliko biste da štedite a da istovremeno imate taj novac na raspolaganju, da deo možete da podignete kad god Vam je potreban a da ne gubite kamatu, onda treba da razmislite o flex štednji. Bez prekida oročenja i bez gubitka kamate sa računa onlline možete da uzimate onoliko koliko Vam je potrebno. Koji god model štednje da odaberete uz dobrog saveznika znaćete da radite nešto odlično za sebe.
Prednosti štednje u dinarima
Jedno od ključnih pitanja vezanih za štednju je izbor valute. Mnogi su u nedoumici da li da štede u dinarima ili u stranoj valuti, to je prvenstveno uslovljeno stabilnošću valute. Narodna banka Srbije radila je analizu štednje u predhodnih deset godina i utvrdila da je isplativije bilo štedeti u dinarima bez obzira da li je oročenje bilo kratkoročno ili dugoročno.
Veća isplativost štednje u dinarima u odnosu na strane valute uslovljena je stabilnim kursom dinara prema stranim valutama, pre svega evru i dolaru. Zahvaljujući stabilnom kursu dinara banke se odlučuju da daju više kamate za štednju u dinarima no za štednju u evrima ili dolarima. Država podstiče štednju u dinarima tako što je odredila povoljniji poreski tretman na prihode od kamate na dinarsku štednju. Prihod od kamate na dinarsku štednju se ne oporezuje dok je porez na prihod od kamate na štednju u evrima 15%.
Najbolji pokazatelj rasta štednje u dinarima je da je u periodu od 2012. do 2023 štednja u dinarima porasla osam puta. Porasla je i štednja u evrima ali tek za dva puta u odnosu na pre deset godina. Iz NBS stižu potvrde da će se i u narednom periodu promovisati dinarska štednja podsticanjem njene isplativosti u odnosu na deviznu štednju.
Devize se najbolje čuvaju kad su oročene
Dešava se često da se dodje do nekog većeg prihoda prodajom nepokretnosti, auta, možda neke opreme, a isplata se obavi u kešu i to u evrima. Neisplativo je i neprofitabilno da se taj keš drži u kući, tako se ostaje bez kamate koju nosi štednja u bankama i izlaže riziku da lopovi pokradu devize.
U banci je novac na sigurnom, čuvaju ga uz odredjenu dobit zato što ste im poverili novac i možete da koristite široku lepezu usluga koje banke nude štedišama koje su im ponudile svoje devize na čuvanje. Mnoge banke kao benifit klijentima omogućavaju da i oročene devizne uloge koriste kao štednju po vidjenju što je razlog da se mnogi odluče za štednju u devizama.