Svaka generacija oblikovana je zahvaljujući uticajima različitih faktora, a ponajviše socio-ekonomskih i političkih. Ono što je svojstveno za današnje mlađe generacije jeste duboka povezanost sa tehnologijom i njenim dostignućima, na koju se u potpunosti oslanjaju i koriste je kako bi komunicirali, privređivali ili učili. Međutim, to nužno ne znači da su spremniji i nezavisniji u odnosu na prethodne generacije i da se ne suočavaju sa preprekama koje ih usporavaju da se konačno osamostale.
U nastavku ćemo se upoznati sa uobičajenim izazovima karakterističnim za ovo podneblje i moderan svet u kome živimo, a koji neminovno utiču na donošenje odluka mladih i njihovoj spremnosti da se otisnu put samostalnosti.
Socio-kulturni okvir
Naše podneblje je zasnovano na patrijarhalnim vrednostima i karakterištike ga tradicionalno vaspitanje, pa tako kao rezultat često imamo situaciju da muški potomak ostaje u roditeljskoj kući i tu otpočinje zasnivanje svoje porodice. Iako je ovakav vid funkcionisanja bio široko rasprostranjen kod prethodnih generacija, i dalje predstavlja jedno od zastupljenih rešenja mladih parova, pogotovo u ruralnijim sredinama naše zemlje. Jedan od razloga za ostanak u porodičnom gnezdu, između ostalog, jeste i finansijski faktor, kao i pomoć roditelja prilikom odgajanja dece. Kada gledamo dugoročno, suživot više generacija pre ili kasnije postaje neodrživ i negativno utiče na sve prisutne, pre svega zbog generacijskog jaza i različitih životnih navika članova domaćinstva.
Finansijska sigurnost
Biti finansijski stabilan i imati siguran mesečni priliv jeste jedan od glavnih ciljeva ka kojem omladina teži, ali ujedno i najveća prepreka na putu ka ostvarivannju samostalnosti. Tržište rada je poslednjih godina, usled razlitičih društveno-političkih događaja, nestabilno i podložno konstantnim promena, što doprinosi nesigurnosti i neizvesnosti kojom su mladi izloženi. Pronalazak idealnog zaposlenja odmah nakon završenog školovanja postala je retkost, što mlade dovodi u situaciju da racionalnije raspolažu stečenim novcem i svaki naredni korak planiraju u skladu sa finansijama.
Stabilan posao otvara nam vrata samostalnog načina života i omogućava nam posedovanje sopstvene nekretnine ili barem njeno iznajmljivanje. Kada je u pitanju prodaja stanova, Beograd ipak može da se pohvali najraznovrsnijom ponudom i predstavlja destinaciju broj jedan za sve mlade pojedince i parove. Pregršt poslovnih mogućnosti i bogat kulturno-društveni život samo su neki od razloga zbog kojih su veliki gradovi u prednosti kada je reč o odabiru mesta za život mladih.
Dostupnost obrazovanja i stalnog usavršavanja
Ono što karakteriše mlađe generacije i njihovo odrastanje jeste lakši pristup informacijama i različitim oblicima obrazovanja. Danas je lakše nego ikada nadograditi svoje znanje, prekvalifikovati se i na taj način obezbedi samostalnost i pronaći svoje mesto pod suncem. Sa druge strane, pregršt informacija i ubrzani napredak tehnologije utiču na pooštravanje kriterijuma za zaposlenje i stvaraju ozbiljniju konkurenciju na tržištu rada.
Od pojedinaca se očekuje da budu u toku sa neprestanim promenama i prate najnovije trendove u industriji kako bi uopšte mogli da budu konkurentni i obezbedi sebi željeno zaposlenje i napredak, kako na privatnom, tako i na poslovnom planu. Ovakva atmosfera kod određenih pojedinaca može stvoriti pritisak i anksioznost i usporiti ih na putu ka ostvarivanju svojih ciljeva i sticanju samostalnosti.
Mentalno zdravlje mladih
Period odrastanja i osamostaljivanja nije nimalo jednostavan i povlači sa sobom niz različitih emocija izazvanih stresom, nesigurnošću, pritiskom i željom da se što pre odraste. Završetak školovanja, pronalazak stabilnog zaposlenja i napuštanje roditeljskog doma jesu izazovne situacije koje neminovno ostavljaju traga na mentalno zdravlje mladih. Pritisak kom su izloženi često dovodi do pojave anksioznosti, depresije i nekog vida destruktivnog ponašanja.
U ovom periodu osamostaljivanja ključnu ulogu ima podrška roditelja, prijatelja, ali i stručnih lica koji će olakšati prevazilaženje prepreka i umanjiti negativne emocije koje su tada često prisutne. Prevazilaženje ove razvojne krize ogleda se u jačanju samopouzdanja, verovanju u sopstvene veštine i resurse, kao i praktikovanju zdravih navika kao što su redovno spavanje, balansirana ishrana i fizička aktivnost koja nam prija.
Osamostaljivanje mladih u današnjem modernom svetu nije nimalo jednostavan zadatak i podrazumeva konstantno prilagođavanje usled stalnih promena kojima su izloženi, kao i suočavanje sa nestabilnom ekonomskom situacijom karakterističnom kako za naše područje, tako i globalno.
Međutim, odrastanje u dobu modernih tehnologija ima i svoje velike prednosti koje mladima mogu olakšati ceo proces i otvoriti im nove vidike i ubrzati put ka sticanju samostalnosti.
Komentari 2