Instalacija kompleta za video nadzor za većinu korisnika nije ni najmanje jednostavna. Iako su informacije danas dostupnije nego ikada sam pogled na žice i kablove koje treba sprovesti unutar i van vašeg doma dovodi vas do ivice razuma. Ipak, ako ste rešeni da postupak sprovedete sami, mi ćemo vam pomoći da u tome i uspete.
U nastavku vam donosimo uputstva o instalaciji žičanih i bežičnih kompleta video nadzora.
Pripreme za instalaciju video nadzora
Pre nego što sami započnete projekat instalacije kompleta video nadzora, bilo da je u pitanju bežična bezbednosna kamera ili PoE IP kamera, postoji nekoliko stvari koje treba da pripremite i isplanirate unapred, kako bi ceo proces bio jednostavniji i brži.
Odlučite koju vrstu CCTV-a ćete postaviti
Proces instalacije video nadzora varira u zavisnosti od različitih tipova kamera i sistema za video nadzor.
Generalno postoje tri opcije napajanja za sigurnosne kamere:
- Žičana, što znači da se kamera oslanja na žice za povezivanje i napajanje i na vaš internet.
- Bežična (wireless), što znači da se kamera može povezati na internet bežično, ali zahteva kabl za napajanje. Ponekad se ove kamere i dalje nazivaju „ožičenim“ jer im je potreban kabl.
- Na baterije – kao što naziv sugeriše, kamera radi na bateriju i uopšte joj nisu potrebne žice. Ponekad se ove kamere nazivaju bežičnim jer rade bez kablova za napajanje.
Sa žičnom instalacijom, malo ste ograničeni u pogledu postavljanja, ali će vaša veza biti pouzdanija i sigurnija. Razmislite o tome gde treba da provučete žice i koliko vam je dužine potrebno. Uvek možete kupiti duže produžne kablove.
Odlučite gde ćete instalirati unutrašnje i spoljne kamere
Odluka o mestu na kojem ćete postaviti sigurnosne kamere određujete da li i u kojoj meri možete povećati efikasnost ovih uređaja. Razmislite koja vam je svrha najvažnija i postavite kameru tamo gde će najbolje moći da nadgleda ono na šta želite da pazite.
Najbolja mesta za instalaciju kamere unutar vašeg doma su ona odakle će imati jasan pogled na prostoriju i gde neće “upadati u oči”. Najpopularnija mesta za spoljnu kameru su iznad garažnih, prednjih i zadnjih vrata vašeg doma.
Pripremite alate i materijale za instalaciju CCTV-a
Generalno, alati potrebni za instalaciju uključuju šrafove, ankere, kablove, adapter za napajanje ili prijemnik, električnu bušilicu i drugo. Ako ste odlučili da kupite sistem za video nadzor (a ne samo jednu kameru) neophodni materijali za instalaciju obično su uključeni u kutiju kamere.
Kako da samostalno instalirate žičane i bežične sisteme za video nadzor?
Postavljanje sistema video nadzora u samostalnoj režiji nije tako komplikovano kao što ste mislili. Sledećih 5 jednostavnih koraka će olakšati montažu i ožičenih i WiFi kamera, čak i ako prvi put instalirate sistem kućnog nadzora.
Korak 1. Odaberite mesta sa kojih kamere imaju jasan pogled i stabilan izvor napajanja
Ovo je prvi korak u samostalnoj instalaciji sistema kućnog video nadzora i veoma je važan. Obratite pažnju na sledeće detalje kada odlučujete o oblastima u koje želite da postavite kameru:
- Postavite kameru visoko da biste bili sigurni da ima široko i jasno vidno polje. Pokrijte što je moguće više površine sa što manje kamera tako što ćete ih strateški rasporediti.
- Postavite kamere na mesta koja su van domašaja uljeza i lopova, ili nestašne dece.
- Izbegavajte da kamere budu usmerene direktno na izvor svetlosti. Usmeravanje ka izvoru svetlosti će rezultirati nejasnim i mračnim snimcima i slikama.
- Stavite kamere blizu izvora napajanja. O izvoru napajanja ne morate voditi računa samo sa kamerama koje rade na baterije.
- Postavite potreban nosač za montiranje spoljašnjih kamera, kako biste ih dodatno zaštitili od vremenskih nepogoda.
- Najbolje je da ne instalirate sigurnosnu kameru iza prozora. U suprotnom, infracrvena refleksija može dovesti do isuviše svetlih slika i video zapisa.
- Izbegavajte postavljanje sigurnosnih kamera na mesta koja snimaju imanje vaših suseda, njihove prozore i sva druga mesta na kojima je ljudima potrebna privatnost.
Korak 2. Postavite sigurnosne kamere na zid
Izbušite rupe da pričvrstite kameru na zid, plafon i druga mesta koja ste odredili za montažu kamere. Zatim usmerite kameru u pravi položaj i pod pravim uglom. Ne zaboravite da obezbedite najbolju detekciju pokreta kada postavljate bezbednosnu kameru.
Sigurnosne kamere dolaze u kompletima video nadzora, koji obezbeđuju nosače za montažu i zavrtnje. Iskoristite na najbolji način šablon za montažu kako biste znatno olakšali posao.
Korak 3. Rasporedite žice i kablove
Čini se da je najteži deo instalacije video nadzora sprovođenje žica i kablova sigurnosnih kamera. Pre nego što počnete, trebalo bi da isplanirate trasu žice za sigurnosne kamere, posebno kada planirate da instalirate kamere na više mesta, recimo u hodnicima, podrumu, garaži, ispod strehe, iznad vrata, na plafonu.
Izbušite rupe kroz koje će žice proći i razmislite o najbližoj ruti ako vršite instalaciju u dvospratnoj ili trospratnoj kući. Gurnite sve krajeve kablova kamere u rupe koje ste izbušili. Na ovaj način možete sakriti žice i sprečiti njihovo trošenje. Takođe možete odabrati prostoriju u kojoj želite da budu smešteni svi vaši kablovi.
Svaka od žica kabla se takođe sastoji od dve žice sa konektorima. Jedna od žica je namenjena napajanju, a druga je namenjena za priključivanje na video rekorder. Za napajanje, možete ili stvoriti jedan izvor napajanja za žice ili priključiti svaku od njih na različite utičnice. Kada se žice povežu na DVR/NVR rekorder, on će biti povezan sa monitorom. To je mesto gde možete videti sve slike snimljene kamerama.
Savet:
Ako birate žičanu sigurnosnu kameru, nabavite PoE ožičenu. PoE mrežni kabl obezbeđuje i video prenos i prenos energije, što čini „uradi sam“ instalaciju PoE žičane IP kamere mnogo lakšom. Ako vaša kamera koristi DC adapter za napajanje, to znači da će vam trebati utičnica u blizini kamere. Možda vam je jednostavnije da uključite napajanje unutra i jednostavno produžite niskonaponsku žicu do lokacije kamere.
Korak 4. Povežite kamere za nadzor i uključite ih
Nakon procesa ožičenja, sledeći korak je povezivanje vašeg kućnog sistema video nadzora i provera da li napajanje funkcioniše.
Ne zaboravite da DVR ili NVR snimač i monitor zahtevaju napajanje. Možete i za njih napraviti specifične utičnice ili ih povezati na iste izvore napajanja za kamere.
Pored toga, morate razmišljati i šta u slučaju ako dođe do iznenadnog nestanka struje, što se može desiti ako uljezi prekinu napajanje u vašem domu. Uverite se da je vaš video nadzor povezan sa generatorom, jer će na taj način raditi čak i kada nema struje.
Korak 5. Podesite video nadzor
Podešavanje video nadzora je poslednja stavka u procesu instaliranja video nadzora. Želite da pristupite video kameri putem pametnog telefona, računara i tableta. Neki proizvođači kamera za video nadzor, kao što su Dahua i Hikvision, nude aplikacije i program za desktop računare za pristup vašoj kameri gde god da se nalazite. Podesite ove funkcije nadzora u aplikaciji, uključujući prikaz uživo, detekciju pokreta, video snimanje, uvećanje/umanjivanje i još mnogo drugih funkcija, u skladu sa vašim potrebama.
U slučaju bilo kakvih neočekivanih događaja bićete obavešteni email porukama i push notifikacijama.
Pre nego što zaključite da je vaš posao završen, preporučujemo vam da ponovo proverite sliku svake kamere. Proverite da li se kamere pomeraju i snimaju. Takođe proverite koliko daleko kamera ima domet.